Hyžný M., 2010: Revízia eocénnych desaťnožcov (Crustacea: Decapoda) deponovaných v Liptovskom múzeu Čierny Orol (Liptovský Mikuláš, Slovensko). Acta Geologica Slovaca, 2, 2, 117–122. (in English)

Revision of the Eocene decapod crustaceans deposited in the Liptov Museum Čierny Orol (Liptovský Mikuláš, Slovakia)

Matúš Hyžný

Department of Geology and Palaeontology, Faculty of Natural Sciences, Comenius University in Bratislava, Mlynská dolina G, 842 15 Bratislava, Slovakia; hyzny.matus@gmail.com

Decapod crustaceans originating from the Eocene strata of the Borové Formation of the Liptovská kotlina Depression and deposited in the Liptov Museum – Čierny Orol in Liptovský Mikuláš, Slovakia were re-examined. Two taxa, Lophoranina reussi (Raninidae) and Harpactoxanthopsis quadrilobata (Zanthopsidae), were identifi ed. In the latter, sexual dimorphism was observable in the nature of abdomina. Additional field works in the studied area may provide more data on the already known decapod association.

Key words: Decapod crustaceans, Slovakia, Liptovská kotlina Depression, Borové Formation, Eocene, Lophoranina, Harpactoxanthopsis

Manuskript doručený: 2010-07-05

Manuskript revidovaný: 2010-09-24