Kráľ J., Hók J., Bachliński R. & Ivanička J., 2013: Rb/Sr a 40Ar/39Ar údaje z kryštalinika Považského Inovca (Západné Karpaty). Acta Geologica Slovaca, 5, 2, 195–210.

Rb/Sr a 40Ar/39Ar údaje z kryštalinika Považského Inovca (Západné Karpaty)

Rb/Sr and 40Ar/39Ar data from crystalline basement rocks of the Považský Inovec Mts. (Western Carpathians)

Ján Kráľ1, Jozef Hók2, Robert Bachliński3 & Ján Ivanička1

1Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Mlynská dolina 1, 817 04 Bratislava, Slovakia; jan.kral.ba@gmail.com
2Katedra geológie a paleontológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave, Mlynská dolina G, 842 15 Bratislava, Slovakia; hok@fns.uniba.sk
3Instytut Nauk Geologicznych, Polska Akademia Nauk, ul. Twarda 51/55, 00-818 Warszawa, Poland

Minerals separated from diaphtoritic rocks of the Selec block of the Považský Inovec crystalline complex were dated by 40Ar/39Ar method (coarse-grained muscovites), and accessory apatites, coarse-grained muscovites and whole rocks were analyzed by Rb-Sr method. Obtained 40Ar/39Ar muscovite plateau ages and calculated Rb-Sr ages for two point accessory apatite – coarse-grained muscovite pairs are identical (307–310 Ma) and are considered as age of diaphtoresis in the Považský Inovec Mts. crystalline complex. Both isotopic systems in minerals registered no metamorphic Alpine overprint. But in whole rocks, increasing of Rb/Sr ratio is documented that can be explained by loss of ordinary strontium from acid plagioclases during low temperature alteration under significant Alpine tectonics influence.

Key words: Western Carpathians, Považský Inovec, crystalline basement diaphtoresis, 40Ar/39Ar, Rb-Sr mineral dating

Manuskript doručený: 2013-08-14

Manuskript revidovaný: 2013-11-19