Zervanová J., Sabol M., Hudáčková-Hlavatá N. & Holec P., 2013: Brachypotherium cf. brachypus a Lartetotherium sp. (Rhinocerotidae, Perissodactyla, Mammalia) zo strednomiocénnej lokality Dúbravská lavica (západné Slovensko). Acta Geologica Slovaca, 5, 1, 55–68. (in English)

Brachypotherium cf. brachypus and Lartetotherium sp. (Rhinocerotidae, Perissodactyla, Mammalia) from the Middle Miocene Dúbravka-pole site (western Slovakia)

Júlia Zervanová1, Martin Sabol1, Natália Hudáčková-Hlavatá1 & Peter Holec2

1Department of Geology & Palaeontology, Faculty of Natural Sciences, Comenius University, Mlynská dolina, SK–842 15 Bratislava, Slovak Republic; lia20lia@gmail.com, sabol@fns.uniba.sk, hudackova@fns.uniba.sk
2Department of Biology and Ecology, Faculty of Education, Catholic University in Ružomberok, Hrabovská cesta 1, SK–034 01 Ružomberok, Slovak Republic; petoholec1@gmail.com

The vertebrate fossil record from the Dúbravka-pole site in the territory of Devínska Kobyla consists of Brachypotherium cf. brachypus and Lartetotherium sp. dental and osteological remains. The both taxa lived in swampy to forested land at the shore of shallow brackish sea (or lagoon?) during the Early Sarmatian (MN 7/8). Their occurrence is probably a result of intermittent faunal migrations during changing environmental conditions at the end of the Middle Miocene.

Key words: Brachypotherium, Lartetotherium, Miocene, Palaeoenvironment, Dúbravka-pole, Slovakia

Manuskript doručený: 2013-03-25

Manuskript revidovaný: 2013-05-02